کرونا و نقش و اثرات آن بر تربیت و یادگیری فرزندان

کرونا و نقش آن بر تربیت و یادگیری فرزندان

کرونا ویروس باعث تعطیلی مدارس، کنسرت ها، مسابقات ورزشی و فعالیت‌هایی که فرزندان قبل از این در آن شرکت می‌کردند، لغو شده و بنابراین کودکان به دلیل بیماری کرونا و از دست دادن تمام این فعالیت ها احساس نا امیدی می کنند. اجازه ندهید فرزندان‌تان غمگین باشند.

در زندگی یک نوجوان، از دست دادن این ها غم بسیار بزرگ تری نسبت به آنچه که ما به‌عنوان افراد بزرگسال دارای تجربه ممکن است احساس کنیم. بنابراین، آنها را از لحاظ عاطفی حمایت کنید، انتظار این که به‌ خاطر از دست دادن زندگی عادی و روزمره‌شان خیلی ناراحت و خسته شوند را داشته باشید وتلاش در عادی کردن شرایط کنید در چنین شرایطی، همدلی و حمایت بهترین انتخاب است.

در ادامه روش هایی برای چگونگی گفتگو با کودکان، آگاه کردن آنها از وضعیت بغرنج کنونی، آموزش آنها برای محافظت از خود و درنهایت کمک به آنها برای کاستن از ترس‌ها و نگرانی‌هایشان در ایام قرنطینه به خاطر بیماری کرونا پیشنهاد می‌شود.

برای صحبت با کودکان در مورد بیماری کرونا پیش قدم شوید.

کرونا موجب ایجاد احساساتی نظیر اضطراب، استرس و عدم اطمینان می‌شود. این احساسات به ویژه در میان کودکان و نوجوانان، در سنین مختلف، بیشتر دیده می‌شوند. کرونا و اخباری که پیرامون آن پخش می شود روی کودکان تاثیر می گذارد. اما آنچه که بیشترین تاثیر را دارد نحوه برخورد بزرگسالان با این مسئله است.

والدین بایستی در صحبت با فرزندان خود درباره بیماری کرونا و نقش مهمی که  او در حفظ سلامتی خود دارد، پیش قدم شده و با آرامش در این مورد با آنها صحبت کنند. به آنها بگویید که شاید خود شما یا هریک از اعضای خانواده نشانه‌های بیماری کرونا را که اغلب هم شبیه سرماخوردگی عادی یا آنفولانزاست، در خود احساس کنید. و نیازی نیست که از احتمال ابتلا به بیماری کرونا استرس بی‌مورد به خود راه دهند. والدین باید فرزندان خود را تشویق کنند که اگر حالشان خوب نیست یا اگر احساس نگرانی درباره بیماری کرونا دارند با آنها صحبت کنند و کمک بخواهند.

در مورد سوالات کودکان راجب بیماری کرونا صادق باشید.

سعی کنید به طور مشخص پرسش های کودکان درباره ی بیماری کرونا را با پاسخ های مناسب سن آن ها جواب دهید. توصیه های اداره بهداشت عمومی، درباره ی بیماری کرونا را برای فرزندان بازگو کنید. اطلاعات لازم را در خصوص عادات روزانه بهداشتی جدید به کودکان داده و علت آن را برایشان شرح دهید. برای آنها شرح دهید که چگونه تعدادی از بزرگسالان مبتلا به بیماری کرونا هستند . فرزندان با آگاهی ازمسئله ی شیوع ویروس کرونا، می توانند  با بهترین روش ممکن از خود محافظت کنند.

اکثر کسانی که به بیماری کرونا مبتلا می‌شوند دچار درجه ی خفیف آن شده اند. اما کسانی هم هستند که به درجه ی شدیدتری از این بیماری مبتلا هستند و یا حتی می‌میرند. این گروه تحت عنوان «گروه خطر» نامیده می‌شوند.آنهااکثر افراد سالمند هستند و یا کسانی که از قبل دچار بیماری مزمن و یا دشوار بوده اند. برای اینکه بهتر بتوانیم افراد آسیب پذیررا از بیماری کرونا محافظت کنیم باید به نکات زیر توجه داشته باشیم:

الف. در دوران بیماری کرونا از دیدار افراد سالمند و بیمار جلوگیری نمایید. شما میتوانید از طریق تماس تلفن با آن ها ارتباط داشته یاشید.

ب . دستان خود را به طور مرتب بشویید. دقت لازم را داشته باشید و به مدت سی ثانیه کامل صابون بزنید. اگر در جایی هستید که به آب و صابون دسترسی ندارید از ژل ضد عفونی کننده استفاده نمایید. ج. هنگام عطسه یا سرفه دهان خود را با آرنج بپوشانید و از عطسه و سرفه به صورت مستقیم در دستانتان خودداری کنید.

د. در صورت بیماری در منزل بمانید تا زمانی که به بهبودی کامل می‌رسید.

یک برنامه منظم روزانه در ایام کرونا داشته باشید

کودکان نیاز به برنامه منظم روزانه دارند. همین و بس. و  آنچه همه ما باید هرچه سریع‌تر انجام بدهیم، تهیه یک برنامه منظم روزانه است تا به همه ما در انجام کارهای روزانه کمک نماید. به والدین توصیه می‌کنم که در ایام قرنطینه به خاطر شیوع بیماری کرونا ، برنامه روزانه منظمی برای فرزندان خود تهیه کنند که شامل کلاس های درسی آنلاین و نظارت بر انجام تکالیف فرزندان وزمان بازی و استفاده از گوشی موبایل وارتباط با دوستان‌شان نیز باشد، و حتماً زمان هایی برای دوری ازتکنولوژی و کمک  کردن در کارهای خانه درنظر گرفته شود.

باید فکر کنیم که آموزش چه چیز برایمان با‌‌‌ارزش است و برنامه منظم مورد نظرمان را طبق آن ارزش‌ها وضع کنیم. در سایه وجود همین برنامه روزانه، والدین باید فضای آرام و مناسب برای یادگیری فرزنداشان را فراهم کنند .

درمورد آنچه می‌شنوند و می‌دانند با هم صحبت کنید

اطلاعات نادرست زیادی درباره بیماری کرونا در حال انتشار است. از کودک در مورد اطلاعاتی که در مورد بیماری کرونا شنیده است، سوال بپرسید و میزان صحت این اطلاعات را بسنجید. دادن اطلاعات صحیح به کودک کافی نیست، چرا که ممکن است کودک اطلاعات جدید درباره ی بیماری کرونا را با برداشت های نادرست قبلی تلفیق نماید. سعی کنید اطلاعات قبلی کودک را بفهمید، آن ها را اصلاح وتکمیل نمایید.

ایده‌هایی برای معطوف کردن حواس کودکان به کارهای دیگر

اگر تصور می کنید  فرزندتان در هضم مسائل پیش آمده از موضوع بیماری کرونا با مشکل رو‌به‌رو شده است، برای ایجاد راه‌حل ازخود فرزندتان سرنخ بگیرید. سعی کنید میان زیاد صحبت کردن درباره احساسات و یافتن موضوعاتی دیگر برای متمرکز کردن حواس او به امری غیر از بیماری کرونا، تعادل برقرار کنید. هر چند روز یک‌بار یک بازی خانوادگی انجام دهید یا با همدیگر آشپزی کنید.

والدین باید رفتار خود را مدیریت کنند

در دوران قرنطینه به خاطر بیماری کرونا بطور یقین پدر و مادرها نیز احساس اضطراب و استرس می کنند و فرزندان از حالات و احساسات آنها الگو می‌گیرند. همه پدرها و مادرها تا حدی که می‌توانند اضطراب و نگرانی‌های خود را از بیماری کرونا مدیریت کنند و این نگرانی ها را بیش از حد در حضور فرزندان خود بروز ندهند. بچه‌ها برای احساس ایمنی و امنیت، به والدین خود متکی هستند.

بررسی ارتباط والدین با معلمان در زمان کرونا

در زمان کرونا اگر ارتباط والدین با مدرسه فرزندشان کم باشد، به طور طبیعی اطلاعات ضروری برای راهنمایی آنان را کسب نخواهند کرد. در نتیجه در پروسه ی آموزش مجازی فرزندشان نیز تاثیر چندانی نمی‌توانند داشته باشند؛ البته فضای مجازی نیز شرایط لازم برای ارتباط مستمر با معلمان مدرسه را فراهم آورده است و عضویت در گروه‌های والدین می تواند مفید باشد.

 مراقبت از فرزندانمان در مقابل آسیب‌های فضای مجازی

پلت ‌فرم‌های دیجیتال، فرصتی برای کودکان پدید می‌آورد که یادگیری و بازی و ارتباط با دوستان‌شان را ادامه دهند. اما دسترسی فزاینده به فضای آنلاین خطرهایی را برای ایمنی، مراقبت و حریم خصوصی کودکان پدید می‌آورد. والدین باید در ایام کرونا با توجه به دسترسی بیشتر فرزندان به فضای مجازی ، آن ها را در این زمینه مدیریت کنند. و از آنها در مقابل آسیب های فضای مجازی محافظت کنند.

سخن آخر اینکه والدین باید با کسب آگاهی بیشتر در مورد ویروس کرونا و روش های مراقبتی که هر روز به دنبال بررسی های بیشتر محققان به روزرسانی می شوند ، خود را آرام کنند و سپس با آرامش و صادقانه با فرزندان خود صحبت کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --